dandorfman (dandorfman) wrote,
dandorfman
dandorfman

Хаим Таубер и его самая знаменитая песня

Дальше я вас с названием другой песни Хаима Таубера, которую слышали все читатели моего ЖЖ, интриговать не буду. Это конечно, "Их хоб дих цу фил либ" (Я так тебя люблю)Остается только рассказать про Хаима Таубера, как я и обещал.
На русском языке я не нашел о нём сведения.

Нашел на английском вот здесь:
http://www.museumoffamilyhistory.com/yt/lex/T/towber-chaim.htm

А вот перевод с английского я не делал, потому что в ВИКИ о нём написано... по-украински:

Украинскую версию я и поставлю.
Если кто-то плохо поймёт, переведу ее на русский. Пока ставлю так, как есть.


Хаїм Таубер

Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Хаїм Таубер
Chaim-Towber.jpg

Ім'я при народженні
Хаїм Шмуель Тойбер

Народився
14 червня 1901
Могилів-Подільський

Помер
1972
Нью-Йорк

Національність
Єврей

Громадянство
Flag of Russia.svg Російська імперія, США США

Діяльність
актор, сценарист, музикант

IMDb
ID 0851428
Нагороди та премії

Хаїм Шмуель Таубер (Тойбер, їд. חיים שמואל טױבער‎; нар. 14 червня 1901, Могилів-Подільський; — пом. 1972, Нью-Йорк) — американський і канадський актор театру й кіно єврейсько-українського походження.

Життєпис

Хаїм Таубер (Тойбер) народився 14 червня 1901-го року в місті Моліве (єврейська назва Могилева-Подільського) у сім'ї бідного кравця. Навчання проходив у хедері, а згодом у комерційній школі.

У віці дев'яти років Хаїм дебютує в сімейній постановці п'єси Абрама Гольдфадена «Доктор Аламасадо». 1917-го року він бере участь у створенні могилів-подільського товариства «Ді їдіше біне» (їд. Єврейська сцена) під керівництвом Боруха Мозшвіца, й уже 12-го травня цього ж року грає роль Шамая у постановці п'єси Якова Ґордіна «Єврейський король Лір». Згодом він стане режисером цього товариства. Актори, які з часом утворили під його керівництвом «Могилівську трупу», гастролювали селами й містечками Подільської та Київської губерній, заробляючи замість грошей «неоціненний досвід».

1919-го року Таубер вступає у професійну трупу під керівництвом Льва Мейєрсона та Гріші Епштейна. За рік Хаїм разом із трупою тікає від погромів до Румунії, де разом із такими ж, як і він «біженцями» з інших куточків Російської імперії створює новий театральний колектив. Улітку 1921-го року він отримує тимчасовий ангажемент у Бухарестському театрі «Жіґніца» Іцика Ґольдберґа. Із 1922-го року він виступає в Бухаресті й інших румунських містах.

Під час перебування у Бессарабії Хаїм Таубер створює свої перші одноактні п'єси «Кривава Ханука» і «Тернистий шлях», а також грає в них. У той же час він пише свій трьохактний драматичний твір «Ґалут» і водночас займається перекладами російської літератури мовою їдиш. Його останньою роботою в Румунію стала роль у постановці «Трьох подарунків» Іцхака Лейбуша Переца.

1925-го року він переїздить до міста Монреаля, що в Канаді, де вступає в театральну трупу Ізидора Голландера, з якою до 1928-го він гастролюватиме американською глибинкою. Протягом 1928-29 років Тойбер працює у філадельфійському театрі «Казино», де ставить свої п'єси «Галицький рабин» та «Золоті колечка» на музику Рувина Островського. Остання була ще раз поставлена 1930-го в Нью-йоркському національному театрі Міхалом Міхалеско вже на музику Олександра Ольшанецького.

У театральному сезоні 1929-30-го років він працює в бруклінському театрі «Ліберті». Наступного сезону він знову приєднується до трупи Голландера в Торонто. 1931-го року Таубер стає членом Спілки єврейських акторів. Протягом 1931-33-го років він грає у різних театральних колективах Детройта, Філадельфії й Бостона[2].

Сезон 1933-34-го років став для Хаїма Таубера найуспішнішим: на сцені нью-йоркського театру «Секонд-Авеню» відбулася прем'єра оперети Олександра Ольшанецького «Катеринщик». Головні ролі у спектаклі зіграли Джуліус Натансон і Люба Кадісон, яка стала першою виконавицею найвідомішої пісні, написаної Хаїмом Таубером, «Іх хоб діх цу філ ліб» («Я так тебе люблю»).

1934-го Таубер у співавторстві з Вільямом Сіґелем пише сценарій музичного шоу «Весела сімейка», прем'єра якогр відбулася в Публічному театрі Нью-Йорка. Автором музики став Шолем Секунда.

Із 1939-го року Таубер починає працювати в кіно. Спочатку він знімається в епізодах фільмів «Кол Нідре» й «Великий Ейцеґебер». 1940-го він пише сценарії і тексти пісень до музичних комедій на мелодії Шолема Секунди «Мій будинок», «Єврейські мелодії», «Оператор Мотл». В останньому Хаїм зіграв головну роль. Режисером усіх цих фільмів був Йозеф Зейден. Останню свою роль Таубер зіграв 1941-го року у фільмі «Мазл тов, євреї!» цього ж режисера.

Помер Хаїм Таубер 1972-го року.

Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

  • 0 comments